Falownik do tokarki

Falownik do tokarki

 

 

Zastosowano falownik serii V1000 marki Yaskawa. Jest to Kompaktowy falownik o mocy 0,75kW sterowany tzw. wektorowo.
Zasilony z sieci jednofazowej 230V na wyjściu daje już 3x230V. Silnik 0,55kW podłączony jest w trójkąt. Zastosowano dodatkowe, ochronne połączenia wyrównawcze.
Przewód zasilający OWYżo 3×2,5. falownik zabezpieczony jest dwutorowym wyłącznikiem C6 oraz wysokoczułym wyłącznikiem różnicowoprądowym o ΔI=0,03A typu AC. Ochrona przeciwprzepięciowa zrealizowana jest przez zewnętrzny filtr LC oraz ochronnik klasy T2(C)dobezpieczony w/wym. wyłącznikiem C6.Po stronie wyjścia falownika znajduje się filtr RLC doposażony w tłumik oparty na transilach i warystorach.
Do silnika został poprowadzony przewód  OWYżo 5×1,5.

Po procesie autotuningu silnik zasilany przez falownik pracuje stabilnie, nie hałasuje, ani się nie grzeje.

Sterowanie ogranicza się do przycisku start, stop, lewo\prawo, potencjometru do regulacji prędkości i awaryjnego wyłącz. Przekaźniki i wejścia cyfrowe i analogowe falownika są zasilone z zasilacza 24V.

Zalety:

Rozruch jest płynny z bardzo dużym momentem rozruchowym jest to spowodowane, niskim poślizgiem oraz tym, że przed rozruchem wirnik jest magnesowany prądem stałym.

Silnik jest zabezpieczony przed uślizgiem. Gdy falownik „wykryje” różnice między wartością zadaną, a rzeczywistą zwiększa napięcie na wyjściu, co jest równoznaczne ze zwiększeniem momentu wydawanego przez silnik.

Silnik jest hamowany prądem stałym i czas wyhamowania z prędkości 3000 1/s wynosi około 1s.

Dwukrotne zwiększenie prędkości obrotowej silnika.

Łatwa realizacja awaryjnego wyłączenia.

Wady:

Zastosowanego rozwiązania to przede wszystkim cena samego falownika.

Funkcjonalny zakres częstotliwości pracy napędu to 0-100Hz tj. 0-3000 1/s. Powyżej częstotliwości 50Hz iloraz U/f nie może być już zachowany, co powoduje, że wartość momentu obrotowego zaczyna spadać do tego stopnia, że silnik utyka.
Rozwiązaniem mogłoby być zastosowanie sieci i falownika 400V przy nie zmienionej konfiguracji silnika w trójkąt, jednak w tym przypadku chodziło o możliwość zasilenia silnika 3-fazowego z 1 fazy co spełniło te założenia.

Urządzenie działa bezawaryjnie od czasu pierwszego uruchomienia.
W pierwszej wersji zamontowany był falownik J1000 0,75kW i sterował on silnikiem wiertarki.
Po wymianie falownika na V1000 i drobnych zmian w sterowaniu działa tak do dzisiaj regulując obroty silnika tokarki.

[wp_ad_camp_1]

Dzisiejsza liczba odwiedzin: 119

Całkowita liczba odwiedzin: 40331

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony!