Wymuszalnik prądowy 120A

900VA 120A 7,5V. Kilkusekundowy prąd wyjściowy wynosi ponad 500A. Poza głównym odczepem 120A posiada kilka mniejszych (60A, 30A, 20A, 15A, 10A).

Waga bez przewodów 27kg.

Największy uzyskany prąd

W połączeniu z generatorem arbitralnym oraz układem sterownika fazowego (sterownik fazowy załączał w zerze transformator prądowy ze zwartymi zaciskami wtórnymi, dla transformatora działającego na biegu jałowym taka sytuacja powoduje znaczne zwiększenie prądu jałowego) udało się uzyskać prąd o wartości 1 kA przez ponad 2 okresy 50Hz (51,30ms).

Aby uzyskać taki wynik wymuszalnik zasilony był poprzez autotransformator napięciem 281 V.
Napięcie na rozwartych zaciskach 6,1 V, co daje moc 6,1 kVA. Załączenie takiego wymuszalnika bez ograniczenia czasu działania do kilku okresów przy tak wysokim napięciu zasilania mogłoby spowodować zadziałanie zabezpieczenia instalacji (B10).

Dla pewności…
Moc 6,1kVA mierzona była na zaciskach strony wtórnej wymuszalnika . Transformator prądowy zasilany był przez układ autotransformator i transformator podwyższający napięcie oraz układ sterownika fazowego to są razem 3 maszyny elektryczne oraz elektronika, których sprawność można oszacować około 90%.
Z powyższych założeń przyjęta moc obliczeniowa wynosi 6,71 kVA.
Przy napięciu 230V daje to prąd o wartości 29,2 A. Zabezpieczenie instalacyjne gniazda to B10 którego wartość prądu przy którym może zadziałać wyzwalacz szybki to 30 A  – 50 A (3- 5 In) przy czasie 0,02s.
Porównując te dwie wartości okazuje się, że wyłącznik może zadziałać, a sytuację ratuje tylko krótki czas trwania przepływu prądu oraz wyłącznik, który nie reaguje od dolnego zakresu krotności.

1kA wartości RMS osiągnięto za 3 próbą. Wartość RMS wyświetlana w pomiarach oscyloskopu dotyczy całości przebiegu, co może wprowadzać w błąd.

Z ciekawości sprawdziłem przebieg prądu strony pierwotnej wymuszalnika

Przebieg prądu pierwotnego przy próbie 1kA

Wartość 22,97A przy 281V mierzone na zaciskach wymuszalnika.
Widoczny jest brak udaru prądowego, pomimo zastosowania załączania w zerze. Spowodowane jest to zwartym uzwojeniem wtórnym, w którym pomija się gałąź poprzeczną schematu zastępczego transformatora.