Moduł ogranicznika przepięć 24V i 5V

Wstęp

Po uruchomieniu i przetestowaniu generatora udarów prądowych podjąłem decyzję o usprawnieniu jego funkcjonalności. Z uwagi na specyfikę pracy urządzenia, gdzie występują znaczne zakłócenia związane z polem magnetycznym o wysokim natężeniu, konieczne było wprowadzenie kilku modyfikacji. Jednym z kluczowych usprawnień było zastosowanie dedykowanego ogranicznika przepięć na liniach 24V i 5V. Jest to szczególnie istotne ze względu na obserwowane zakłócenia podczas analizy przebiegów oscyloskopowych na wspomnianych liniach podczas przepływu prądu udarowego.

Budowa modułu

Schemat jest niezwykle prosty, składający się z dwóch sekcji. Jedna z sekcji odpowiada za napięcie 24V, natomiast druga za napięcie 5V, obie mają wspólną masę.
W roli ograniczników przepięć zastosowano jednokierunkowe diody transil SMBJ24D i SMBJ5.0D, których parametry są następujące: 

Źródło: Katalog SMBJ5.0D thru SMBJ188D, SMBJ5.0CD thru SMBJ120CD www.vishay.com Vishay General Semiconductor

Maksymalne napięcia przebicia diod transil wynoszą odpowiednio 29,1V i 6,97V przy prądzie udarowym 15A i 65,9A. W kompaktowym module zastosowano kondensatory low ESR o pojemności 1320uF dla gałęzi 24V oraz 330uF dla 5V. Dodatkowo, układ został wyposażony w wskaźnik napięcia w postaci dwóch diod LED. Całość została umieszczona na estetycznej płytce drukowanej, zaprojektowanej do montażu na szynie o szerokości 35mm.

Źródło: Katalog Panasonic, Aluminum Electrolytic Capacitors (SMD Type) Surface Mount Type Series: FK Type: V
Schemat ogranicznika przepięć

PCB

Płytka drukowana jest wykonana jako laminat jednostronnie pokryty miedzią. Aby zmniejszyć wielkość modułu tylko gniazdo zostało wykonane w technologii THT, reszta to elementy montowane powierzchniowo.